سازمان بیمه سلامت باید مطالبه‌ گر باشد و به سمت خرید راهبردی خدمات برود


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

سرپرست وزارت بهداشت، گفت: باید سیستم نظام ارجاع، پزشکی خانواده، پرونده الکترونیک سلامت و نظام جدید پرداخت در نظام سلامت را بازنگری و مستقر کنیم.
 
دکتر سعید نمکی در دومین اجلاس مدیران بیمه سلامت، گفت: بیمه مقتدر و بیمه ماندگار، بیمه ای است که در آن بتوانید از افراد بر مبنای بضاعتشان، بگیرید و بر مبنای نیازهایشان، پس بدهید. یعنی اگر قرار باشد این هرم را وارونه کنید، بیمه پایداری نخواهد بود. در یک بیمه ماندگار اعضای مشارکت کننده در بیمه حتی الامکان باید جوان تر، غنی تر و سالم تر باشند. یعنی منابع مالی از ثروتمندان و افراد سالم تر اخذ شده و خرج دردمندان و افراد بی بضاعت شود و چنانچه چنین فرمولی در بیمه ای اجرا نشود، دچار چالش های عظیم اقتصادی خواهیم شد. 
 
سرپرست وزارت بهداشت، افزود: در سال 94 در سازمان برنامه و بودجه، با طرح تحول نظام سلامت، بیمه همگانی و مقدماتی بر جای مانده، مواجه شدم. در آن زمان نیز نامه ای محرمانه به دکتر نوبخت نوشتم، مبنی بر اینکه "‏اگر در اجرای طرح تحول سلامت تدبیر و در هزینه کردها خرد ورزی نکنیم، بیم آن را دارم که عاقبت این طرح نیز به سرانجام مسکن مهر و یارانه‌ ها مبتلا شود."
 
دکتر نمکی ادامه داد: بیمه سلامت در سال ۹۲، مبلغ ۲۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در منابع عمومی داشت که این میزان در سال ۹۴ به ۵۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسید. در آن زمان با اوضاع سختی در کشور مواجه بودیم. من از یک سو به عنوان کسی که از سربازی تا ژنرالی نظام سلامت را طی کردم و از سوی دیگر از آن جایی که در سال‌های قحطیِ منابع که با نفت زیر ۳۰ دلار باید بدهی‌های نفت ۱۳۰ دلاری را پرداخت می کردیم، ۹۵ درصد بودجه کشور را مدیریت می‌ کردیم و چیزی هم نمی‌ گفتیم تا مبادا وحدت ملی دچار خدشه شود. در چنین شرایطی با طرح تحول سلامت مواجه شدیم که از اقدامات خداپسندانه دکتر روحانی بود و عزیزی به نام دکتر هاشمی نیز تمام زندگی ‌خود را برای اجرای آن صرف کرد. 
 
سرپرست وزارت بهداشت، ادامه داد: طرح تحول سلامت با وجود ابعاد مثبتی که داشت، اما فاقد فرمول اقتصادی و تفکر و منطق اقتصادی بود. در هیچ کجای دنیا با درآمد سرانه ۵۰ تا ۶۰ هزار دلاری نمی‌ گویند که به هر سیستمی خواستید، مراجعه کنید و هر خدمتی دریافت کنید و هزینه اش را دولت می‌ دهد. نمی‌ شود کفش آدیداس کلارک، بلا و ملی را کنار هم بگذاریم و بگوییم هر کدام را می ‌خواهید بردارید و ما هزینه اش را می ‌دهیم. علاوه بر این در کنار کفش آدیداس ویزیتوری نیز قرار بدهیم تا برای آن تبلیغ کند. در این صورت معلوم است که چه نتیجه ‌ای حاصل می ‌شود. 
 
دکتر نمکی تصریح کرد: از آنجایی که می ‌خواستیم طرح تحول سلامت موفق شود، اقدامات را به تدریج مدیریت کردیم. اما یکی از عوارض بیمه همگانی این بود که مثلا کسی که پیش از این از بیمه خویش فرما استفاده می کرد و تاجر و سرمایه‌ دار بود نیز، تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفت. اما بار سنگین ما این بود که مقدماتی مانند پزشکی خانواده و سیستم ارجاع، پرونده الکترونیک سلامت و راهنماهای بالینی را مورد توجه قرار نداده بودیم. یعنی این زیرساخت‌ های مهم را بلااقدام گذاشته بودیم، در حالی که این موارد جزو مواد برنامه های ۵ و ۶ توسعه بوده و معطل مانده بودند. همچنین آزمون وسع و بررسی استحقاق افرادی را که باید از منابع عمومی استفاده کنند به شوخی گرفته شده بود و به همین دلیل است که هرچه در این چاه ویل می‌ ریزم، باز هم این حوزه دچار گرفتاری است.
 
سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه اگر در سازمان برنامه و بودجه نگران اصلاح رویه‌ ها بودیم، به این دلیل بود که می‌ خواستیم طرح را اداره کنیم، خاطرنشان کرد: ما باید بسته خدمتی را تعریف و داروهای تحت پوشش بیمه را مشخص کنیم و بسته های خدمتی باید بار دیگر بازنگری شوند. 
 
دکتر نمکی گفت: بیمه سلامت باید از وزارت بهداشت درخصوص سیستم ارجاع و نظام سطح بندی مطالبه گری کند. در عین حال، بیمه هم باید برای نظارت پایش و پالایش این اقدامات، سیستم مقتدری داشته باشد و در صورت عدم رعایت این موارد نظارت و برخورد کند.
 
به دلیل صرفه‌جویی، حق محرومان پایمال نشود
 
سرپرست وزارت بهداشت، عنوان کرد: امروز باید طرح تحول سلامت را به عنوان اقدام ملی با قدرت پیش ببریم، اما باید این کار را به گونه ‌ای انجام دهیم که متخصصین اقتصاد سلامت کشور هم آن را بپذیرند. در عین حال، باید سیستم نظام ارجاع، پزشکی خانواده، پرونده الکترونیک سلامت و نظام جدید پرداخت در نظام سلامت را بازنگری و مستقر کنیم. همچنین باید در کنار یکدیگر بسته خدمت را تدوین کرده وآن را عملیاتی کنیم. اما در کنار این اقدامات نباید از حقوق مردم غافل شد. مبادا به قول سعدی "فرشته ای که وکیل است برخزائن باد، چه غم خورد که بمیرد چراغ پیرزنی".
 
دکتر نمکی تاکید کرد: نباید به دلیل صرفه جویی، حق محرومی پایمال شود. اگر خدمات را محدود می‌کنیم، باید محرومان را ببینیم و آنها را فراموش نکنیم، چرا که همه ما برای خدمت به دردمندان مملکت پشت این میزها نشسته ‌ایم. نباید به دلیل صرفه‌جویی، حق مستضعفان را پایمال کنیم که اگر این اتفاق بیفتد دیگر حکومتی نیستیم که برای مردم کار می‌ کند. بلکه برای ماندمان پشت این میزها کار می‌ کنیم. بنابراین، یادمان نرود که نباید دردمندی با دل شکسته، دواخانه‌ ای را ترک کند.
 
لزوم حفظ منزلت دفترچه بیمه سلامت
 
سرپرست وزارت بهداشت در ادامه سخنان خود در اجلاس مدیران بیمه سلامت، با تاکید بر لزوم حفظ منزلت دفترچه بیمه سلامت، اظهار داشت: به دلیل نبود پشتوانه اقتصادی، چک بی‌ محل به دست مردم ندهید که بروند پشت باجه و بازگردند. یعنی قبل از اینکه چک صادر شود، تکلیف آن مشخص شود. بی ‌اعتباری یک دستگاه این است که اسنادش اعتباری نداشته باشد. سند ملی بیمه سلامت، دفترچه بیمه ‌اش است. بنابراین باید یک بسته خدمتی تعریف کنید که ارزش داشته باشد و با منابع‌ تان همخوانی داشته و قابل اجرا باشد.
 
دکتر نمکی درخصوص جایگاه بیمه سلامت گفت: بنده از روز اول معتقد نبودم که خریدار، ارائه دهنده و گیرنده خدمت در یک ساختار قرار گیرند. اما آن قدر بین دو وزیر دولت در این زمینه بحث بود و عمدتا هم بحث‌ها به اتاق من می ‌رسید که خسته شدم و گفتم اجازه دهید این بحث را تمام کنیم. معتقد نیستم که مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، کارمند سرسپرده من است. سازمان بیمه سلامت شرکتی مستقل است و نمی ‌توانم برایش تعیین تکلیف کنم، این سازمان هیات مدیره مستقل داشته و باید به طور مستقل هم پاسخگو باشد. بنابراین باید چانه زنی کند و با بیمارستان‌ها درگیر باشد.
 
سرپرست وزارت بهداشت تاکید کرد: سازمان بیمه سلامت باید مطالبه‌ گر باشد و به سمت خرید راهبردی خدمات برود. هرچند که بخش خصوصی ما ضعیف است و توان خرید راهبردی خدمت را ندارد، اما باید به این سمت حرکت کنیم و حداقل در حوزه دارو، صنعت دارو را دریابیم. به این صورت که به صنعت دارو بگوییم که ما داروهایتان را با پیش پرداخت خریداری می ‌کنیم و شما هم دارو را ارزان ‌تر به ما ارائه دهید. بیمه سلامت در راستای ارائه سرویس به مستضعفان واقعی گام بردارد.
 
دکتر نمکی بیان کرد: چنانچه دستاوردهای ۴۰ ساله اخیر را مرور کنیم، این دستاوردها در عرصه سلامت نمود و ارزش بیشتری دارند. دستاوردهایی در زمینه تعداد پزشک، دانشجو، کاهش بیماری های واگیر و داروهای تولید داخل افتخارات بزرگی بوده، اما نمی‌ توانیم بگوییم در دنیا منابع مالی با عقل، منطق و خرد خرج می ‌شود، اما ما از آن استفاده نمی کنیم. باید بدانیم که امروز زمان به مردم نادان زمام امور را نمی‌سپارد و بدون خرد نمی‌ توان پول خرج کرده و مدیریت کرد.  
 
وی با اشاره به نقش رسانه ‌ها در اطلاع رسانی اصلاحات هدفمند در حوزه سلامت، اظهار داشت: اصحاب رسانه در انتقال مطالب به مردم هنرمندانه عمل می کنند و نقش رسانه ها در تفهیم اخبار صحیح در مورد هدفمند هزینه کردن منابع ملی بسیار تاثیرگذار است که جای تشکر دارد.