ضرورت توجه همه سازمان های مرتبط با نظام‌سلامت به کنترل و پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیر واگیر


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 در راستای طرح تحول سلامت هزینه های کمر شکن درمان کاهش یافت، داروهای بیماری‌های صعب العلاج تامین شد و در راستای توسعه زیرساخت های درمانی گام برداشته شد.

دکتر سعید نمکی در همایش بزرگ مردمی کنترل و ‌پیشگیری از سرطان‌‌با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته، گفت: در سال ۵۷، از‌ هر هزار تولد زنده، ۱۳۰ نوزاد، قبل از یک ماهگی فوت ، ۱۲۰ کودک از هر هزار کودک به یک سالگی نمی رسیدند و ۱۵۷ کودک به پنج سالگی نمی رسیدند.

سرپرست وزارت بهداشت افزود: در چهل سال گذشته از هر صد هزار زایمان، حداقل حدود ۲۴۵ زن از عوارض بارداری و زایمان تلف می شدند.

دکتر نمکی تعداد پزشکان شاغل در چهل سال گذشته را ۱۴ هزار و ۷۰۰ پزشک بیان کرد و گفت: در چهل سال گذشته، پوشش واکسیناسیون در کشور حدود ۳۰ درصد بوده است و امروز به برکت انقلاب اسلامی و فعالیت های بزرگان سلامت به ۱۴۰ هزار پزشک که پاسخگوی تمام مشکلات نظام ارائه خدمات سلامت هستند رسیده است.

سرپرست وزارت بهداشت افزود : در حال حاضر به پوشش صد در صدی واکسیناسیون در کل کشور رسیده ایم و میزان مرگ و میر ناشی از عوارض زایمان‌و بارداری به ۱۹ در صد هزار و مرگ و میر کودک زیر یکسال حداکثر به ۱۳ در هر هزار تولد کاهش یافته است.

دکتر نمکی در ادامه، به بیماری های غیرواگیر و شیوع آنها در جهان اشاره کرد و گفت: سرطان ها، حوادث جاده ای، بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون و دیابت از مهمترین عوامل مرگ و‌میر است .

وی با اشاره به کاهش چشمگیر ابتلا به بیماری های واگیر و پیشگیری، کنترل و حذف این بیماری ها ، گفت: خوشبختانه توانستیم با پوشش واکسیناسیون در کشور ، بیماری های واگیر را حذف و کنترل کنیم و از بروز آنها پیشگیری کنیم.

دکتر نمکی با تاکید بر ضرورت توجه همه سازمان های مرتبط با نظام‌سلامت به کنترل و پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیرواگیر گفت: در راستای طرح تحول سلامت هزینه های کمر شکن درمان کاهش یافت، داروهای بیماری‌های صعب العلاج تامین شد و در راستای توسعه زیرساخت های درمانی گام برداشته شد.

سرپرست وزارت بهداشت ادامه داد: آموزش سبک زندگی صحیح و تغییر شیوه زندگی در کاهش ابتلا به بیماری های غیرواگیر موثر است و بدون تغییر شیوه زندگی ما نمی توانیم در برابر بیماری هایی مثل سرطان‌مقاومت کنیم چرا که بدون مشارکت مردم و خیرین حوزه سلامت مقابله با بیماری سرطان و درمان بیماران‌سرطانی کار مشکلی است.

دکتر نمکی با اشاره به همکاری و کمک های سازمان های مردم نهاد در کاهش آلام بیماران سرطانی ، افزود : بعنوان سرباز کوچک نظام‌سلامت دست خیرین و بزرگ مردان و زنان حوزه سلامت را می بوسم و پیمان میبندیم که در کنار شما جز خدمت به مردم و‌ حرکت در راستای سلامت گام برنداریم.