چرخه نظام ارجاع الکترونیک در استان گلستان تکمیل شد


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

چرخه نظام ارجاع الکترونیک در استان گلستان با تکمیل چرخه ارجاع در شهرستان های گنبدکاووس، مینودشت و کلاله از طریق ارتباط زنده ویدیویی و در سفر کاروان تدبیر و امید به استان گلستان با حضور دکتر نمکی سرپرست وزارت بهداشت تکمیل شد.

در این چرخه، بیماران ساکن مناطق روستایی ابتدا به پزشک خانواده مستقر در مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می کنند و پس از تشخیص های اولیه و در صورت نیاز به خدمات بیشتر، پس از دریافت کد 16 رقمی و نوبت گیری توسط سامانه بهیاب، به سطح 2 و کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی ارجاع می شوند. دریافت نوبت برای ویزیت پزشکان متخصص و فوق تخصص از طریق سامانه بهیاب انجام می شود.

شهرستان گنبد کاووس 393 هزار نفر جمعیت دارد که 203 هزار نفر از آنان در مناطق روستایی این شهرستان حضور دارند و در این شهرستان علاوه بر 111 خانه بهداشت، 27 مرکز بهداشتی و درمانی و 15 پایگاه سلامت، 4 بیمارستان دانشگاهی، دو بیمارستان خصوصی، یک بیمارستان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی، 498 تخت فعال در بخش دولتی و 3 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی وجود دارد.

از اول خردادماه تا 23 دی ماه امسال، 234 هزار ویزیت در مناطق روستایی شهرستان گنبد کاووس توسط پزشکان خانواده انجام شده و 30 هزار مورد معادل حدود 13 درصد از ویزیت ها به سطح دو خدمات، ارجاع شده و 20 هزار مورد از این ارجاعات معادل 69 درصد، توسط سامانه بهیاب نوبت گیری شده است. در این زنجیره، بیماران می توانند از طریق مراکز بهداشتی و درمانی و یا مراجعه به سامانه بهیاب، اقدام به نوبت گیری کنند.

شهرستان مینودشت دارای 77 هزار نفر است که 46 هزار نفر از جمعیت در مناطق روستایی سکونت دارند. در این شهرستان 41 خانه بهداشت، 6 مرکز جامع خدمات سلامت، دو پایگاه اورژانس، یک بیمارستان دانشگاهی است.

در سه ماهه دوم امسال حدود 1900 مورد و در سه ماهه سوم امسال حدود 1600 مورد از سطح یک خدمات در مناطق روستایی این شهرستان به سطح دو ارجاع شدند و درصد ارجاع الکترونیک در سه ماهه دوم امسال حدود 9 درصد و در سه ماهه سوم نیز حدود 7 درصد بوده است.

شهرستان کلاله 127 هزار نفر جمعیت دارد که 92 هزار نفر از جمعیت این شهرستان در مناطق روستایی ساکن هستند. 12 مرکز بهداشتی و درمانی، 52 خانه بهداشت، 3 پایگاه سلامت، یک بیمارستان دانشگاهی و یک کلینیک تخصصی و فوق تخصصی در شهرستان کلاله فعالیت دارند. در این شهرستان حدود 24 هزار مورد ارجاع از سطح یک به سطح دو خدمات و کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی، ارجاع داده شده است.

رونمایی از داشبورد مدیریتی نظام ارجاع

در این نشست که با حضور سرپرست وزارت بهداشت، معاون درمان وزارت بهداشت و اعضای هیات رییسه و مدیران دانشگاه علوم پزشکی گلستان برگزار شد، داشبورد مدیریتی نظام ارجاع رونمایی شد. در این ابزار دیده بانی، علاوه بر رصد داده های ثبت شده و کنترل روندها، تعداد موارد ارجاع، تعداد پذیرش در سطح یک و دو خدمات، پسخوراند و دریافتی سامانه ناب قابل مشاهده است.

از قابلیت های داشبور مدیریتی نظام ارجاع می توان به وضعیت کل نوبت های سرپایی در کلینک، پایش ارجاع نوبت، پسخوراند به تفکیک شهرستان، درصد ارجاعات با نوبت گرفته شده از بهداشت، درصد پرداخت هزینه نوبت از طریق POS در سطح یک خدمات به تفکیک شهرستان، فراوانی بستر دریافت نوبت (نظام ارجاع، اینترنت، تلفنی، کیوسک و برنامه تلفن همراه)، درصد میزان لغو نوبت به تفکیک درمانگاه و وضعیت نوبت های ارجاعی اشاره کرد.